Kąciki tematyczne w przedszkolu – wymysł czy dobra organizacja?
Przedszkole to miejsce dla dzieci: miejsce, gdzie muszą czuć się zarówno bezpiecznie jak i swobodnie; gdzie mają możliwość codziennego odkrywania świata. Z tego też względu ważna jest odpowiednia aranżacja sal: przyjemna, jasna przestrzeń, z zachowaniem jasnych barw; przestrzeń dająca również nieograniczony dostęp do wszystkich półek, szafek, zabawek – ale w sposób uporządkowany. W tym miejscu nie można wspomnieć o Marii Montessori – prekursorce tych wzorców. Jej zdaniem poza ogólną dostępnością, zabawki powinny też mieć swój porządek w pudłach, na szafkach czy innych dostępnych miejscach. Taki system umożliwia swobodne korzystanie z zabawek, daje dzieciom możliwość skupienia, koncentracji w danej zabawie czy wyciszenia np. w kąciku relaksacyjnym.
Na co warto zwrócić uwagę podczas przygotowania dziecięcej przestrzeni?
Przede wszystkim należy pamiętać o spokojnym i jednolitym tonie podstawy. Sale, w których przebywają dzieci powinny nieść spokój, dawać możliwość rozwoju; a nie „krzyczeć” intensywnością barw i kolorów czy przebodźcowywać wieloelementownością dodatków i dekoracji. W Baby Booom postawiliśmy na pastelowe barwy: odcienie błękitu, biel oraz jasne dodatki. W ten sposób przygotowana przestrzeń daje możliwość tworzenia kącików tematycznych, aranżowania wnętrz dostosowanych do danej pory roku czy zaplanowanych wydarzeń. Przestrzeń stworzona przez nas nie ogranicza nas równocześnie, a jedynie stwarza podstawę do dalszego dekorowania.
Jakie kąciki tematyczne wybrać?
Tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Mając spokojną podstawę, każdy nauczyciel ma możliwość oprócz standardowych kącików, na bieżąco organizować kąciki biorąc pod uwagę zainteresowanie dzieci. Kącik czytelniczy, konstrukcyjny, artystyczny i przyrodniczy to absolutna podstawa, którą określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Możemy jednak urządzić kącik teatralny czy kuchenny – warto wziąć pod uwagę zainteresowania dzieci czy aktualnie omawiany temat. W naszym przedszkolu można jeszcze zauważyć kąciki samochodowe, budownicze czy kącik relaksacyjny, który niewątpliwie pełni funkcje wyciszającą, zwłaszcza podczas poobiedniego odpoczynku. Dużą rolę poznawczą pełni kącik przyrodniczy, który jest tzw. kącikiem sezonowym – na jesień znajdziemy tutaj wiele materiału przyrodniczego jak kasztany, żołędzie, różnobarwne liście, na wiosnę spotkamy kolorowe bukiety, bazie, zasianą rzeżuchę czy kolorowe wydmuszki. Warto zauważyć, że skarby z kącika przyrodniczego stanowią nie tylko dekoracje, ale przede wszystkim wykorzystywane są podczas zajęć dydaktycznych, matematycznych. Kącik czytelniczy wypełniony jest książkami i kolorowymi albumami dostępnymi dla dzieci; artystyczny pełen jest kredek, flamastrów, naklejek i innych materiałów, dzięki którym można codziennie tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Zabawa w takim kąciku rozwija też wyobraźnie i kreatywność. W takich kącikach jak: samochodowy, kuchenny czy kącik lalek dzieci mogą odgrywać codziennie role, przygotowując się tym samym do dalszych etapów życia. A kącik teatralny? Powinien pełnić funkcje rozwijającą kreatywność i pomysłowość: tworzyć przestrzeń dający możliwość „bycia kimkolwiek chcesz”, możliwość odgrywania, doświadczania, próbowania, a końcowo wyciągania wniosków. W Baby Booom dzieci mogą odgrywać rolę jak w prawdziwym teatrze; a drewniane teatrzyki dają możliwość inscenizacji wybranych opowiadań i bajek.
O co chodzi z tymi kącikami i czy warto jest organizować?
Warto jednak ponownie podkreślić, że kluczową jednak rolę pełni ogólna dostępność kącików i wszelkich przedmiotów w nim się znajdujących. Takie dostosowanie przestrzeni, w której dziecko spędza czas niesie za sobą same korzyści. Odpowiednio wyeksponowane zabawki, dostępne na wyciągnięcie ręki, zachęcają do zabawy i aktywności poznawczej, podejmowania inicjatywy, rozbudzania ciekawości. Pomaga dzieciom stawać się bardziej samodzielnymi: chcąc zacząć zabawę, nie muszą każdorazowo prosić o pomoc. A o tym jak ważna jest samodzielność, nie trzeba nikomu przypominać. Możliwość wyboru zabawy wspiera też poczucie decyzyjności, rozwija chęć zabawy według własnego pomysłu. Dodatkowo, taki układ kącików tematycznych sprawia, że organizacja dnia idzie dużo sprawniej, a czas zabawy swobodnej jest dłuższy: dużo łatwiej jest bowiem posprzątać przestrzeń, która zakłada odgórne miejsce każdej zabawki.
Podsumowanie i wnioski. Jeśli, jako rodzic, zastanawiałeś się, czym są kąciki tematyczne i po co je organizować – ten artykuł rozwiał te wątpliwości.
Kąciki tematyczne są potrzebne, niosą za sobą wiele korzyści w rozwoju dziecka. W Baby Booom stawiamy na kąciki, które pełnią funkcje porządkowe, poznawcze i przede wszystkim rozwijające kreatywność, pomysłowość i samodzielność. Mając świadomość, jak ważna jest aranżacja dziecięcej przestrzeni, zachęcamy do przygotowania kącików tematycznych także w domach. Już od pierwszej chwili, będzie można zauważyć płynące z utworzenia ich